Dowiedz się w jaki sposób zachować się w razie wypadku. Gdzie zadzwonić? Jakie informacje należy przekazać? Jak można pomóc poszkodowanemu? Co zrobić by nie narażać własnego bezpieczeństwa?
Zachowanie w razie wypadku
1. Zachowaj spokój, nie wpadaj w panikę.
2. Oceń sytuację i zabezpiecz miejsce wypadku.
3. Poinformuj kogoś dorosłego o zdarzeniu i wezwij pomoc.
Numery telefonów
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Wzywając pomoc musisz powiedzieć, kim jesteś i dlaczego dzwonisz. Następnie należy określić: rodzaj wypadku, miejsce zdarzenia, liczbę poszkodowanych osób.
Nie odkładaj słuchawki, dopóki rozmówca nie powiadomi cię o przyjęciu zgłoszenia. Być może potrzebne będą dodatkowe informacje lub otrzymasz instrukcje dotyczące dalszego postępowania.
Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.
Jesteś jeszcze dzieckiem, umiejętność udzielania pomocy medycznej może być dla ciebie zbyt trudna. Każdy rowerzysta powinien jednak wiedzieć w jaki sposób się zachować by pomóc poszkodowanym.
Ocena sytuacji przy udzielaniu pierwszej pomocy.
Jeżeli na miejscu wypadku są służby ratownicze lub osoby dorosłe, twoja pomoc nie jest potrzebna. Nie zatrzymuj się, nie blokuj ruchu.
Zanim podejdziesz do poszkodowanego sprawdź, czy coś Ci nie zagraża np. jego pies, luźno wiszące kable pod napięciem, wydobywający się z niedalekiej okolicy poszkodowanego dym niewiadomego pochodzenia, szybko nadjeżdżający pojazd, albo niebezpieczne przedmioty w okolicy lub bezpośrednio w ręce poszkodowanego.
Najpierw zadbaj o usunięcie niebezpieczeństwa, dopiero później zbliż się do ofiary wypadku.
Pamiętaj, żeby założyć rękawiczki, aby uchronić siebie przed ewentualną krwią czy wydzieliną poszkodowanego. Rękawiczki zapewniają również barierę ratownik - pacjent. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie czy też w apteczce lateksowe rękawiczki.
Jeżeli możesz, ostrożnie podejdź do osoby poszkodowanej. Uważaj na jej reakcje - ze względu na doznane urazy mogą być różne, czasem nawet niebezpieczne.
Sprawdź reakcję poszkodowanego: delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: „Czy wszystko w porządku?”
Jeżeli stwierdzisz, że ofiara jest przytomna, zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo. Możesz okryć go np. kocem, co zabezpieczy ofiarę przed utratą ciepła.
Dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego i wezwij pomoc, jeśli będzie potrzebna i regularnie oceniaj jego stan.
W razie braku kontaktu sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny oraz czy oddycha.
U nieprzytomnego trudności z oddychaniem powoduje głównie zapadający się język, który zamyka górne drogi oddechowe. Udrożnić je możesz odchylając głowę poszkodowanego do tyłu, aż do momentu wyczucia oporu. W tym celu połóż jedną rękę na czole pacjenta, a dwa palce drugiej ręki na kostną część żuchwy (twarde miejsce na brodzie), i energicznie ale z wyczuciem odegnij głowę poszkodowanego do tyłu.
Następnie oceń oddech - pochyl swoją twarz nad ustami poszkodowanego tak, żeby na policzku wyczuć oddech, uchem usłyszeć oddech, a wzrokiem zaobserwować ruchy oddechowe klatki piersiowej.
Jeśli nie widzisz, nie słyszysz i nie czujesz oddechu - ZADZWOŃ PONOWNIE NA POGOTOWIE!
Pamiętaj, żeby bez potrzeby nie wkładać palców do ust poszkodowanego. Może Cię nieświadomie ugryźć. Oczywiście, jeśli zobaczysz wystające z ust przedmioty jak np. patyczek z lizaka, należy je wyjąć.
Co zrobić jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, oddycha , a na jego ciele nie widać uszkodzeń?
Obejrzyj poniższy film i zobacz w jaki sposób prawidłowo ułożyć poszkodowanego w wypadku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz